תיאור מקרה 05.03.2020

תיאור מקרה: פגיעה חריפה בכליות ודלקת כבד הקשורה בצריכת משקאות אנרגיה

החוקרים מציינים כי מקרה זה הוא הראשון בספרות המקצועית בו שתי הפגיעות - כלייתית וכבדית - התרחשו במקביל על רקע צריכת משקאות אנרגיה

בארצות הברית נצרכים משקאות אנרגיה לרוב על ידי מבוגרים. תופעות הלוואי של המשקאות הללו אינן נבדקות היטב, אך צרכנים מדווחים בתדירות גבוהה יחסית על אירועים מזיקים אלה לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA). כמה מהאירועים המופיעים בדיווחים אלה כוללים פגיעה חריפה בכליות והפטיטיס חריפה.

קבוצת רופאים אמריקאים פרסמה לאחרונה תיאור מקרה של אישה לבנה בת 62 שהתייצגה עם חולשה פרוגרסיבית, עייפות, בלבול ודליריום המשניים לפגיעה חריפה בכליות ודלקת כבד חריפה, הקשורה בשימוש מוגזם במשקאות אנרגיה.

שיפור קליני התרחש עם טיפול תומך והפסקת משקאות אנרגיה, עם החלמה מהפגיעה החריפה בכליות ושיפור מתמשך של תפקודי הכבד. המנגנון המוגדר של הפגיעה אינו ידוע אך נראה כי הוא קשור במרכיבי משקה אנרגיה.

בתיאור מקרה זה נעשתה גם סקירה של הספרות הקלינית שכוללת מספר מקרים של פגיעה חריפה בכליות הנגרמת על ידי משקה אנרגיה או דלקת כבד חריפה.

החוקרים מציינים כי מקרה זה הוא הראשון בספרות המקצועית בו שתי הפגיעות (כלייתית וכבדית) התרחשו במקביל. הממצאים והמרכיבים המשוערים הגורמים לאירועים אלה נידונים בהרחבה בדו"ח המקרה.

מקור:

Al Yacoub, Raed, Debra Luczkiewicz, and Christopher Kerr. "Acute kidney injury and hepatitis associated with energy drink consumption: a case report." Journal of Medical Case Reports 14, no. 1 (2020): 1-4.

נושאים קשורים:  דלקת כבד חריפה,  חבלה בכליות,  משקאות אנרגיה,  מחקרים,  תיאור מקרה
תגובות